Yapıcıoğlu Mangal , 1962 yılında İzmir'in Havra Sokağı'nda Fikret YAPICIOĞLU tarafından kurulmuştur.O yıllarda klima tesisatları ve tenekecilik alanında çalışmalar yürüten firma daha sonraları ihtiyaç üzerine İzmir Bornova'da Dewilux boya fabrikasının teneke kutu ambalajlarının üretimini gerçekleştirmiştir.

1976 yılında metal sektöründeki ihtiyaç üzerine su kovası ve galvaniz mangal imalatına başlamıştır.Türkiye'de ilk emaye mangal üretimini gerçekleştiren Yapıcıoğlu Mangal, aynı yıllarda İzmir'de ilk kez soba kovası üretimini de yapan firma olmuştur.

Kaliteli malzeme kullanımı, mükemmel işçiliği, tam zamanında teslimat ve satış sonrası destek ile birleştiren Yapıcıoğlu Mangal kısa sürede adını duyurmuş ve yıllar içinde konusunda tercih edilen bir firma olmayı başarmıştır.

Yapıcıoğlu Mangal kurulduğu günden bugüne kadar ürün yelpazesini oluşturan "Endüstriyel Tasarım" belgeli barbekü ve mangal çeşitleri ile tüm Türkiye ve dünya piyasalarına hizmet için üretimine devam etmektedir.

Firmanın temel prensiplerini aynen koruyan 2.kuşak olan Semih YAPICIOĞLU'nun firmaya katılımı ile ulusal marketlerle çalışmalar gerçekleştirilmiştir.Ulusal marketler olan Bauhaus, Baumax, Özdilek, Tekzen, Kipa, Bim, LeroyMerlin ile çalışmalar devam etmektedir.

Bundan sonra ilk hedefi yakın zamanda bütün marketlerle çalışmak, ikinci hedefi yurtdışında daha etkin bir oyuncu olmak olan firma bu yolda yatırımlarına devam etmektedir.